Rybnik

 Teatr Ziemi Rybnickiej
 ul. Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1

 10.11.2022

 18:00
 

Moon Hoax to wybuchowa mieszanka osobowości doświadczonych i okrzepłych na międzynarodowych scenach w szeregach takich zespołów jak: Robotobibok, Jazz Band Młynarski – Masecki, 100nka, Abradab, Kaliber 44 czy Ziemia Planeta Ludzi. Muzyka Moon Hoax to przestrzeń, w której liryczna narracja przeplata się z
elementami free jazzu, a elektroniczne brzmienia przenoszą nas w nowy wymiar. Jazzowa tradycja przenika się tam z dzikością post-rocka, a wszystko zaklęte jest w zorganizowanych, prawie architektonicznych strukturach dźwiękowych. Jeśli zastanawialiście się jak mogłoby zabrzmieć połączenie Soft Machine z muzyką Komedy i tria Medeski Martin & Wood to powinniście posłuchać formacji Moon Hoax.
Zespół powstał w 2013 r. kiedy to ukazał się debiutancki album pod tytułem "Moon Hoax". Nazwa nawiązuje do opinii, że lądowania na księżycu nie było, a materiały fotograficzne i wideo wyemitowane w telewizji, zostały przygotowane w
studiu telewizyjnym. Ma ona prowokować do refleksji nad wszystkim, co w naszej rzeczywistości stałe i powszechnie przyjęte za prawdę.

Skład zespołu:
Michał Karbowski – gitara, kompozycje
Jędrzej Łaciak – bas
Przemysław Borowiecki – perkusja
Filip Owczarski – wibrafon
Klaudiusz Kłosek – trąbka
Jarosław Bothur – saksofon


RGG feat. Robert Majewski & Łukasz Poprawski Astigmatic Project to specjalny projekt koncertowy poświęcony płycie "Astigmatic" - jednemu z najważniejszych (jeśli nie najważniejszemu) wydawnictw w historii polskiej muzyki jazzowej. Legendarne kompozycje z tego albumu, czyli tytułowe "Astigmatic", a także "Kattorna" i "Svantetic", to absolutny kanon polskiego jazzu, stworzony również w tym wypadku przez tak wielkie postaci, jak Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Muzycy RGG, wraz z zaproszonymi gośćmi - trębaczem Robertem Majewskim i saksofonistą Łukaszem Poprawskim - z niespotykaną elokwencją i gracją tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej związanej z Komedą, która w ich interpretacji w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Unikatowość tego pomysłu polega na generalnym ujęciu płyty "Astigmatic" w taki sposób, aby nadal można było mówić o muzyce Komedy, mimo zmiany aparatu wykonawczego i indywidualnej koncepcji realizacji całości. W konsekwencji konstrukcja klasycznego tria fortepianowego, która dla RGG stanowi naturalne muzyczne środowisko, poprzez rozwinięcie formuły do kwintetu, nabiera tutaj świeżego znaczenia, gdzie kluczem wydaje się być globalna synteza inspiracji, w tym przypadku związanych ściśle z wielkim Krzysztofem Komedą.
W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.
RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Artyści nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

Skład zespołu:
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Robert Majewski - trąbka
Łukasz Poprawski - saksofony

Łukasz Ojdana - przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.
Maciej Garbowski - reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.
Krzysztof Gradziuk - esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwecjonalnej sztuki gry, określając muzyka mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.
Robert Majewski - czołowy polski trębacz jazzowy, pochodzi z muzycznej rodziny (ojciec Henryk – wybitny trębacz jazzowy, brat Wojciech – znakomity pianista jazzowy). W 1987 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1982 roku do dnia dzisiejszego współpracuje z Janem “Ptaszynem” Wróblewskim w jego sekstecie. W latach 1986-1990 solista Big-Bandu Studio S-1 Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą m.in: Jazz Juniors w Krakowie, tytuł Europejskiego Artysty Roku w Leverkusen (1985, 1992), finalista Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990), tytuł Muzyka Roku 1990 przyznany przez redakcję III Programu Polskiego Radia.
Łukasz Poprawski - absolwent klasy saksofonu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, od 2009 roku wykładowca w klasie saksofonu Wydziału Jazzu w PSM II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Laureat konkursów i festiwali takich jak: I Międzynarodowe Zmagania Jazzowe Szczecin OnLine, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Pomorska Jesień Jazzowa („Klucz do kariery”), Krokus Jazz Festival , Jazz Juniors.

CZYTAJ WIĘCEJ